Kreh x Antifa fest: Suplexx, Majak, konji
Klub Gromka, Ljubljana, 22. 4. 2026
S koncem aprila in bližanjem praznika dela se okoli praznovanja upora proti okupatorju 27. aprila praznuje tudi simbolni boj proti fašizmu v vseh kontekstih. Za to praznovanje je bilo poskrbljeno na letošnji, štiriindvajseti ediciji Antifa festa. Program z ustvari-sam umetniškimi izdelki, razstavnimi izložbicami in drugimi popestritvami skozi dobršen del tedna je tudi letos napovedoval bogat glasbeni seznam, vezan z letošnjim motom: »Gradimo na ruševinah fašizma!«
Glasbeno dogajanje, ki se je prejšnji teden odvilo v klubu Gromka in Jalli Jalli na Metelkovi, se je konec tedna razprostorilo tudi do Participativne ljubljanske avtonomne cone oziroma Placa na Linhartovi. V sklopu te recenzije se posvečamo otvoritvenemu glasbenemu večeru letošnje edicije Antifa festa pod okriljem domačih promotorjev Kreh, za katere je bil to tretji dogodek s fokusom na bolj ali manj alternativni kitarski liniji iz podtalja tujih in domačih scen. Za otvoritev tako lastne letošnje sezone kot tudi Antifa festa so poskrbeli z dvema težkokategornima hardcore zasedbama iz Beograda in z novim ljubljanskim postpank duom. Mešanica je sprva porodila več vprašanj kot gotovosti, a je vzbudila tudi dovolj zanimanja, da se takemu dogodku, tudi če se odvija sredi tedna, ne bi izognili.
Sredino dopoldne 22. aprila je spremljalo dokaj jasno nebo s soncem, a je bilo ozračje hladno in je klicalo h kakšnem sloju oblačil več. Ob 20. uri, v somraku, se je pred klubom Gromka že nabrala manjša množica obiskovalcev, v kateri smo zasledili prepoznavne obraze trenutne ljubljanske scene. Po vseh večernih pogovorih je bilo videti, da je eden od primarnih razlogov za obisk uvodnega koncerta večera nastop dua konji. Projekt ptujsko-ljubljanske naveze je na plano skočil v začetku tega leta z dvema kratkima demo izdajama oziroma s skupkom treh komadov. Komadi so nakazali prihod nove lokalne postpank zasedbe, utemeljene na ritmu boben mašine, popestrene s sintetizatorjem in nekičastimi melodijami kitare in basa, ki navlečejo izgubljeno vez do coldwave in darkwave izdaj izpred najmanj tridesetih let. Duo je pred večerom na Antifa festu že odigral svoja uvodna nastopa. Prvega v kolesarnici Doma III v Rožni dolini na šesti ediciji Prokl3tega panka in v AKC Nami v Škofji Loki, tokratni koncert pa je predstavljal debitantski nastop na odru ljubljanske Metelkove.
Pol ure čez osmo večerno smo zaslišali klic za začetek koncerta, zato smo se počasi napotili v dvorano. Na odru sta ob spremljavi zvoka hreščanja plošč stali poosebljeni enigmi konj 1 in konj 2, kot se glasbenika ob svojih izidih podpisujeta na platformi Bandcamp. Na sebi sta imela poveznjeno kitaro oziroma bas kitaro in vključno s publiko čakala na prvi odbitek ritem mašine in pričetek prvega komada. Začela sta z izvedbo skladbe Podobe, drugim izdanim demo komadom, ki je prostor prežel z umirjenim vzdušjem in optimistično noto za preostanek večera. Ob že predstavljenem demo materialu je duo nabor popestril z novimi komadi, med njimi pa prepustil nekaj oddiha sebi in občinstvu s predvajanjem nekakšnih intermezzov z omenjenim hreščanjem plošč. Nato se je vrnil h krojenju pristnih melodij z lovljenjem ritem mašine in z vokali še dodatno pomračil vzdušje. To vzdušje je sicer nihalo od komada do komada, tako da sta glasbenika ponudila dovršeno variacijo komadov, kar se je izrazilo tudi v besedilih.
Nagovarjanja so se dotikala tematik popolnega obupa in želje po uporu, v nasprotju s tem pa tudi nostalgičnih podoživljanj, kot denimo v še neizdani skladbi Moja hiša, in pa iskanja optimizma v ljudeh, denimo v komadu Človek. Natančen ritem boben mašine in spremljava, ki se je gibala mestoma po disonanci in nepričakovanih kombinacijah melodij, sta vabila k pozibavanju publike. Vzpostavil se je jasen kontrast med obiskovalci in nastopajočima, ki sta prevzeta in osredotočena na petje in igranje stala hladno pri miru, kar je dodatno izrisalo že tako enigmatično prezenco obeh glasbenikov. Ko nista pela, tudi nista prav veliko govorila, koncert pa sta zaključila z enostavnim motom: »Midva sva bila konja, mi vsi smo konji«.
Po koncertu konjev je sledil premor zunaj Gromke, kjer smo izmenjali vtise o slišanem. Če primerjamo vtise z duovih prvih nastopov v kolesarnici Doma III in v AKC Nami, sta v Gromki ponudila bistveno živahnejše vzdušje, kombinirano z dobrim ozvočenjem in tudi boljšo izvedbo komadov, kar je vzbudilo zanimanje za ponovno okušanje dvojčevega nastopa v prihodnosti. Po dobrih desetih minutah oddiha so sledili srbski hardcorovci Majak, ki so pri nas nastopili pred dvema letoma v postojnskem Kontejnrju in v ljubljanski Jalli Jalli. Po plešoči in rahlo umirjeni atmosferi, ki sta jo za sabo pustila konja, je ostalo vprašanje, kako se bo ta mešanica različnih sort altrockerske glasbe med seboj ujemala. Ob vstopu v dvorano in pričetku koncerta se je vzdušje iz prvega šundra bobnov in kitarskih ojačevalcev izkazalo za potencirano energičnost. Bend je kitari pustil, da je odzvenela, feedback efekt pa je napravil vtis, da bomo priča kančku eksperimentiranja z zvokom. Majak so drveli skozi raztrgajoče d-beat momente, ki so jim nato sledili počasnejši premori beatdowna, ob katerih bi se kakšna ameriška publika že znašla v okrožju nasilnih gibov posmeznikov v mošpitu. Sledilo je šopanje, ki je preklapljalo med bolj in manj pričakovanimi ritmičnimi dinamikami. Bend je živahno občinstvo s hrupom distorziranih kitar vlekel naokrog pod odrom kot živino v hlevu. Umirjeno in samoosredotočeno plesanje med koncertom konjev se je razpustilo, možnost, da bi ob vsem hrupu ostali mirni, pa se je razblinila. Ta razsekanost je znova pod žaromet postavila izhodiščno dilemo o naboru bendov, a je ta misel počakala še na zadnji koncert.
Po še zadnjem premoru in hvaljenju benda Majak med množico obiskovalcev smo se pripravljali na zadnji koncert večera, ki so ga pripravljali srbski Suplexx. Zasedba, sestavljena iz izkušenih hardcore glasbenikov iz beograjskega podtalja, se je letos pri nas že predstavila na festivalu Ment. Bendov moto pravi, da je nasilje enako eleganci. Izjava ne bi mogla biti bolj odprta za interpretacijo, vsekakor pa jo zlahka navežemo na misel, da zasedba igra precej nasilno glasbo. Ker smo preslišali klic k pričetku koncerta, smo Suplexx ujeli med enim od komadov in naleteli na presenečenje. Vokalist zasedbe je bil enako kot na promocijskih fotografijah odet v posebna oblačila in ikonično pleteno balaklavo, ki se je na obrazu pravzaprav izdajala za make-up. Oblečen je bil v minič in nasploh deloval zelo živahno in brezbrižno.
Zvočno so Suplexx krožili bolj v mešanici thrasha in manj v hitrih d-beatih kot Majak. Nagibali so se k sekcijam beatdown hardcora in intenzivnejših, pohitrenih delov, ki so publiko pognale v izganjanje odvečne telesne energije, a le na spodoben in nenapadalen način. V celem večeru je bil to precej natempiram koncert, ki je ob Majak prikazal še eno od plati hardcora.
Po razčlembi treh koncertov naj se le na kratko polotimo še izhodiščnega vprašanja, kako smo doživeli dogodek, ki se je začel v umirjenem, plesnejšem, a hkrati hladnem duhu in se nato prelevil v totalno ruženje. Napletena kombinacija je izpadla precej dobro. Promotor Kreh je dobro zastavil nabor zasedb oziroma stilov, med katerimi kljub opisanemu nihanju nismo občutili pretiranega, potencialno razdiralnega razmika. Konja sta v izbor komadov proti koncu koncerta vanj vmešala tudi kak bolj energičen komad, ki je na nek način zastavil prehod v nekaj bolj drznega v smislu tempa. Pritekla sta počasi kot rahel dež pred nevihto, ki je ohladil ozračje, načel kapljanje in napovedal, da se nebo še ne bo razjasnilo. Nato pa so Majak kot grom prinesli neurje, naliv in vetrolom. Naključni sunki vetra so spet pojenjali, da bi nalivu lahko ubežali, a se je bend vrnil s še hujšim sunkom. Zaključni tresk benda Suplexx je nevihto nekoliko ukrotil, a je močan naliv in gromko grmenje porajal, vse dokler se večer ni zaključil. Po razdejanju nam je ostalo zgolj jasno črno nebo, ki je razprlo nepreštevno možnosti za nadaljevanje nočne poti, prepuščene občudovanju glasbenega doživetja, ki so ga Krehovci v sodelovanju z Antifa festom prav lepo postregli.
Dodaj komentar
Komentiraj